"Бели камион научне боје" - Научни камион у Смедереву

Naucni kamion sd 098У присуству најдражих гостију, малишана из основних школа из Смедерева, 4. септембра отворили смо Научни камион за све мале и велике љубитеље науке. Регионални центар за професионални развој запослених у образовању Смедерево имао је ту привилегију да угости ову путујућу лабораторију која је првог дана са нестрпљењем дочекала све заинтересоване посетиоце. Богат програм интерактивног типа, многобројне занимљиве радионице у претходним данима, биле су намењене пре свега ученицима основних и средњих школа, али и другој популацији, те су свима пружиле прилику за проширивање сазнајних видика и практична искуства из света науке и истраживања.
Првог дана, на отварању, присутне ученике и њихове наставника поздравили су Миљана Кравић, члан Градског већа за просвету, др Јован Трифуновић, директор Центра за промоцију науке и доцент на Електротехничком факултету Универзитета у Београду, др Тања Аднађевић, руководилац сектора за програмске активности ЦПН и научни сарадник одељења за генетичка истраживања Института за биолошка истраживања "Синиша Станковић" и мр Боривоје Јаношевић, директор Регионалног центра Смедерево. Након кратких обраћања, ученици су били у прилици да обиђу Научни камион и упознају се са свим садржајима које пружа. У радном делу првог дана, смењивале су се радионице  у вези са средњовековним Смедеревом, светлошћу позоришта и израдом фрактала.
Садржајан програм настављен је у уторак, радионицама "ФИЗИКA - oд вaрницe дo рaспeвaнe чoкoлaднe бaнaницe" и "Jeгуљe - свeтски путници", као и сталним поставкама: "ЕУ ћоше", "Пут римских војника" и изложбом "Цитолошки кутак". У среду су реализоване радионице "Хемија сапуна" и "Како биљке путују", а у четвртак  радионице "Зa штa нaм служe књигe", "Свeтлoст пoзoриштa", "Moћи нeурoнa", те радионица за наставнике "Нaучнo oбрaзoвaњe зa oдгoвoрнo друштвo". Последњег дана, на научном путу су се нашле  "Eвoлуциja у лaбoрaтoриjи" и "Моћи неурона".

Слике - Отварање и I дан

Слике - II дан