Годишњи програм Научног клуба Смедерево од 01.09.2024. дo 01.09.2025. године

Годишњи програм Научног клуба Смедерево садржи 7 пројеката планираних да се реализују у периоду од 01.09.2024. дo 01.09.2025. године.  Листа активности Годишњег програма садржи радионице, научне обиласке, научне шетње, научна предавања, експерименте, научне кафее...

Годишњи програм садржи следеће пројекте:

1. Свет сензора: Путовање ка дигиталној иновацији, аутор: Синиша Ћулафић
2. Примена генеративне вештачке интелигенције у процесу образовања,  аутор: Драган Вукмировић
3. Појава ерозивних и акумулативних облика речног слива Дунава на територији Града Смедерево,  аутор: Виолета Станимировић
4. Обојен свет је лепши,  аутор: Слађана Доброта
5. Занимљива механика – форма и кретање,  аутор: Александар Јовановић
6. Занимљива мехатроника – креирај, програмирај, покрени, аутор: Александар Јовановић
7. "Мала ноћна музика" за СТЕМ,  аутор: Марина Златановић

Опис Програма: Основни циљ Годишњег програма Научног клуба Смедерево је промоција и популаризација науке, као и развијање интересовања и мотивације за учењем, истраживањем и бављењем научним радом. Кроз пројекте који су планирани да се реализују у периоду од 01.09.2024. дo 01.09.2025. године, биће обрађене многобројне теме, почев од иновативних програма дизајнираних  да мотивишу и инспиришу младе људе да истражују свет програмирања кроз интерактивне радионице и пројекте, упуштајући се у фасцинантан свет програмирања користећи сензоре на Micro:bit уређајима и mBot роботима.

Примена генеративне вештачке интелигенције у процесу образовања је оријентисана ка практичној примени и интеграцији алата ГВИ, попут ChatGPT-а, Gemini-ја и Copilot-а, у циљу оспособљавања учесника за њихову директну употребу у образовању. Кроз теренски рад и примену топографских карти, уз повезивање са знањем које ученици стичу у оквиру програма природних наука,  физикe и географије, са туристичким аспектом,  кроз активно учење, повезују се образовање за одрживи развој и истраживачки приступ.

Учесници ће имати прилику да се упознају са појавама ерозивних и акумулативних облика речног слива Дунава на територији Града Смедерева. Схватање суштинског значаја боја, о томе како боје имају вибрације које утичу на нас и моћне аспекте које научници непрестано траже, као што су њихов језик и однос са когнитивним процесима, емоцијама, мотивацијом и енергетским аспектом, објасниће како је обојен свет  лепши, да боје стимулишу људска чула и ум, и побуђују радозналост  за развијање истраживачких експеримената. Такође, механика је део физике, природне науке која опредељује инжењерско-научни приступ у размишљању. Проучавање структура и кретања је у  историји људске цивилизације правило значајне кораке у развоју науке, кроз концепте дизајнирања, израде и анализе структура и разних облика механизама.

Кроз различите активности учесници ће упознати науку, технологију, инжињерство, математику да би кроз практичне задатке бити у прилици да се упознају са значајем симетрије и њеном применом у СТЕМ-у.

Циљеви годишњег програма који се финансира као поткатегорија у оквиру категорије 1  ЈП ЦПН-а:

-Промоција и популаризација науке
-Промоција и популаризација математике међу основцима и средњошколцима
-Развијање математичког мишљења код деце
-Повезивање научних дисциплина (математике, хемије, физике, информатике, економије, историје, етнологије, психологије...)
-Могућности којима повезивање научних дисциплина може допринети
-Очување народне традиције и обичаја доминантних етничких група
-Овладавање техникама доношења одлука које се могу примењивати свакодневно
-Овладавање разноврсним техникама и примена истих на радионицама
-Логичко размишљање и повезивање стеченог знања
-Рад на вербалној и невербалној комуникацији
-Оспособљавање наставника за коришћење бесплатних ресурса